Skip to content

8 Tar Heels Rd EastTrenton, NJ 08619

Built 1972

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block1562
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,931
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,400
33%
Improvement Value:$209,500
67%
Total Assessment$311,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,991+6.7%
2024$10,302+1.2%
2023$10,177+1.9%
2022$9,990+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,931DeedBook 6563, Page 1802Recorded8/5/2024

Property Sale

SaleMulti
$269,000
DeedBook 4268, Page 168

Property Sale

SaleMulti
$59,900
DeedBook 2077, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1972