Skip to content

56 Martin LaneTrenton, NJ 08619

Built 1994

Last Sale Price
$221,500
Last Sale Date
Oct 14, 1997

Property Information

Block1565
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,643
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,700
25%
Improvement Value:$272,100
75%
Total Assessment$362,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,785+6.7%
2024$11,983+1.2%
2023$11,838+1.9%
2022$11,620+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$221,500
DeedBook 3312, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1994