Skip to content

29 Blue Devil LaTrenton, NJ 08619

Built 1972

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Jul 11, 2018

Property Information

Block1566
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
36%
Improvement Value:$171,500
64%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,441+6.7%
2024$8,849+1.2%
2023$8,742+1.9%
2022$8,581+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 6336, Page 38Recorded8/1/2018

Property Sale

SaleMulti
$264,000
DeedBook 4617, Page 195

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 2686, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1972