Skip to content

15 Tar Heels Rd EastTrenton, NJ 08619

Built 1972

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 27, 2012

Property Information

Block1565
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,300
34%
Improvement Value:$198,200
66%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,590+6.7%
2024$9,926+1.2%
2023$9,805+1.9%
2022$9,625+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 6147, Page 825

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 3542, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1972