Skip to content

7 Martin LaTrenton, NJ 08619

Built 1972

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 17, 1995

Property Information

Block1567
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,636
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,100
27%
Improvement Value:$265,000
73%
Total Assessment$365,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,866+6.7%
2024$12,059+1.2%
2023$11,913+1.9%
2022$11,694+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3021, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1972