Skip to content

75 Martin LaneTrenton, NJ 08619

Built 1989

Last Sale Price
$502,500
Last Sale Date
Oct 5, 2010

Property Information

Block1570
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,082
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
24%
Improvement Value:$330,000
76%
Total Assessment$431,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,210+6.7%
2024$14,256+1.2%
2023$14,083+1.9%
2022$13,824+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$502,500
DeedBook 6078, Page 371

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2569, Page 387

Property Sale

Sale
$271,285
DeedBook 2482, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1989