Skip to content

61 Martin LaneTrenton, NJ 08619

Built 1988

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block1570
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,606
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
26%
Improvement Value:$273,700
74%
Total Assessment$368,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,993+6.7%
2024$12,178+1.2%
2023$12,031+1.9%
2022$11,809+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,606DeedBook 6267, Page 1375Recorded11/9/2016

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 3700, Page 11

Property Sale

Sale
$222,250
DeedBook 2597, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1988