Skip to content

29 Seventh AveTrenton, NJ 08619

Built 1915

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jun 12, 2002

Property Information

Block1575
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class27
Description2SF-980SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
38%
Improvement Value:$73,900
62%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,215+6.7%
2024$3,950+1.2%
2023$3,903-6.3%
2022$4,166+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 4300, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1915