Skip to content

32 Fifth AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block1577
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SS2G-1112SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,241
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
34%
Improvement Value:$107,300
66%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,744+6.7%
2024$5,384+1.2%
2023$5,319-6.3%
2022$5,677+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 6472, Page 1099Recorded1/25/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 6062, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1950