Skip to content

36 Fourth AveTrenton, NJ 08619

Built 1910

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block1579
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SB1G-912SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
35%
Improvement Value:$96,400
65%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,219+6.7%
2024$4,892+1.2%
2023$4,833-6.3%
2022$5,158+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,180DeedBook 6460, Page 1146Recorded10/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 6097, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1910