Skip to content

312 Whitehead Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Nov 10, 1998

Property Information

Block1581
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,653
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
34%
Improvement Value:$86,900
66%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,631+6.7%
2024$4,340+1.2%
2023$4,288-6.3%
2022$4,577+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 3501, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1920