Skip to content

244 Woodlawn AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block1739
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class27
Description2S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,531
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,100
25%
Improvement Value:$54,800
75%
Total Assessment$72,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,569+6.7%
2024$2,408+1.2%
2023$2,379-6.3%
2022$2,539+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,000
Sq Ft1,531DeedBook 6479, Page 1363Recorded3/29/2022

Property Sale

Sale
$32,000

From:

To:

Sq Ft1,531DeedBook 6360, Page 454Recorded3/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920