Skip to content

381 Whitehead RdTrenton, NJ 08619

Built 1922

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
May 28, 1998

Property Information

Block1583
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
30%
Improvement Value:$127,100
70%
Total Assessment$181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,400+6.7%
2024$5,998+1.2%
2023$5,926-6.3%
2022$6,325+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 3380, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1922