Skip to content

56 Third AveTrenton, NJ 08619

Built 1925

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block1583
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage680
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
37%
Improvement Value:$94,800
63%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,304+8.4%
2024$4,892+1.2%
2023$4,833-6.3%
2022$5,158+79.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft680DeedBook 6521, Page 349Recorded4/24/2023

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft680DeedBook 6390, Page 1941Recorded12/18/2019

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft680DeedBook 6351, Page 1140Recorded12/12/2018

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 6152, Page 1347

Property Built

Built

Year Built: 1925