Skip to content

40 Hamilton Lakes DriveTrenton, NJ 08619

Built 1991

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Jun 26, 1997

Property Information

Block1589
Lot105
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,795
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,300
32%
Improvement Value:$195,500
68%
Total Assessment$286,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,107+6.7%
2024$9,473+1.2%
2023$9,358-6.3%
2022$9,989+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 3218, Page 55

Property Sale

Sale
$161,555
DeedBook 2572, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1991