Skip to content

211 Chinnick Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1991

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Oct 27, 1992

Property Information

Block1645
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,898
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
28%
Improvement Value:$200,900
72%
Total Assessment$280,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,874+6.7%
2024$9,255+1.2%
2023$9,143-6.3%
2022$9,759+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 2627, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$178,105
DeedBook 2507, Page 174