Skip to content

86 Hamilton Lakes Drive

Trenton, NJ 08619

Built 1991

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block1589
Lot129
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,761
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
36%
Improvement Value:$165,900
64%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,145+6.7%
2024$8,571+1.2%
2023$8,467-6.3%
2022$9,038+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,761DeedBook 6468, Page 1249Recorded12/21/2021

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 4781, Page 88

Property Sale

Sale
$151,450
DeedBook 2579, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1991