Skip to content

3 Hamid CourtTrenton, NJ 08619

Built 1990

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block1589
Lot94
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,795
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
30%
Improvement Value:$194,800
70%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,761+6.7%
2024$9,149+1.2%
2023$9,039-6.3%
2022$9,648+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,795DeedBook 6447, Page 1892Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$339,500
DeedBook 5879, Page 220

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4392, Page 275

Property Sale

Sale
$166,070
DeedBook 2517, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$112,704
DeedBook 2509, Page 710