Skip to content

89 Hamilton Lakes DriveTrenton, NJ 08619

Built 1991

Last Sale Price
$175,925
Last Sale Date
Sep 10, 1992

Property Information

Block1589
Lot134
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
27%
Improvement Value:$236,300
73%
Total Assessment$321,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,344+6.7%
2024$10,632+1.2%
2023$10,504-6.3%
2022$11,212-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,925
DeedBook 2615, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1991