Skip to content

17 Carrousel LaneTrenton, NJ 08619

Built 1991

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Sep 29, 1997

Property Information

Block1645
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,407
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
24%
Improvement Value:$266,100
76%
Total Assessment$352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,404+6.7%
2024$11,627+1.2%
2023$11,486-6.3%
2022$12,260+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 3270, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$176,285
DeedBook 2544, Page 378