Skip to content

691 Klockner AveTrenton, NJ 08619

Built 1919

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
May 17, 2019

Property Information

Block1589
Lot158
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
44%
Improvement Value:$66,400
56%
Total Assessment$118,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,179+6.7%
2024$3,917+1.2%
2023$3,870-6.3%
2022$4,131+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 6367, Page 1695Recorded5/20/2019

Property Sale

SaleMulti
$75,900
DeedBook 4536, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1919