Skip to content

1695 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
Nov 26, 2003

Property Information

Block1759
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class28
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,100
32%
Improvement Value:$88,600
68%
Total Assessment$129,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,571+6.7%
2024$4,284+1.2%
2023$4,232-6.3%
2022$4,517+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$124,900
DeedBook 4650, Page 260

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 2473, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1920