Skip to content

1580 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block1589
Lot174
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class10
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,500
46%
Improvement Value:$173,200
54%
Total Assessment$320,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,301+6.7%
2024$10,593+1.2%
2023$10,464-6.3%
2022$11,170+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,600DeedBook 6426, Page 240Recorded12/30/2020

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 4341, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1970