Skip to content

2085 Liberty St

Trenton, NJ 08629

Built 1956
Commercial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 4, 2003

Property Information

Block2039
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class10
Description2SS G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,393
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
72%
Improvement Value:$51,700
28%
Total Assessment$184,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,505+6.7%
2024$6,097+1.2%
2023$6,024-10.9%
2022$6,762+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4505, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1956