Skip to content

2595 E State StTrenton, NJ 08619

Commercial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Feb 25, 2019

Property Information

Block1589
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,235,200
78%
Improvement Value:$358,300
22%
Total Assessment$1,593,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,155+6.7%
2024$52,633+1.2%
2023$51,996-6.3%
2022$55,502+180.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

DeedBook 6359, Page 723Recorded3/1/2019

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 6124, Page 974