Skip to content

14 Hamilton Lakes Dr

Trenton, NJ 08619

Built 1989

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 2, 2013

Property Information

Block1589
Lot79
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,013
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
29%
Improvement Value:$200,700
71%
Total Assessment$282,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,959+6.7%
2024$9,334+1.2%
2023$9,221-6.3%
2022$9,843+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6170, Page 210

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5117, Page 106

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 4808, Page 43

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 3056, Page 129

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2560, Page 805

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 2515, Page 185

Property Sale

Sale
$56,352
DeedBook 2497, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1989