Skip to content

1544 Richmond AveTrenton, NJ 08619

Built 1980

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 14, 2015

Property Information

Block1764
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,900
21%
Improvement Value:$195,200
79%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,743+6.7%
2024$8,195+1.2%
2023$8,096-6.3%
2022$8,641+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 6224, Page 1914Recorded8/4/2015

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 3130, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1980