Skip to content

27 Rockhill AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block1597
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
27%
Improvement Value:$169,800
73%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,221+6.7%
2024$7,706+1.2%
2023$7,613-6.3%
2022$8,126+5.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955