Skip to content

56 Nebraska AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 23, 1999

Property Information

Block1599
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
30%
Improvement Value:$148,600
70%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,474+6.7%
2024$7,006+1.2%
2023$6,921+1.9%
2022$6,794+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3591, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1955