Skip to content

85 Clayton AveTrenton, NJ 08619

Built 1959

Last Sale Price
$126,500
Last Sale Date
Apr 20, 1994

Property Information

Block1658
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
37%
Improvement Value:$126,700
63%
Total Assessment$200,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,055+6.7%
2024$6,613+1.2%
2023$6,533+1.9%
2022$6,412+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$126,500
DeedBook 2804, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1959