Skip to content

54 Collins RdTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Date
Oct 9, 2013

Property Information

Block1603
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
35%
Improvement Value:$149,600
65%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,912+6.9%
2024$7,400+1.3%
2023$7,307+1.9%
2022$7,168+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952