Skip to content

38 Berrel AveTrenton, NJ 08619

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block1604
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,439
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
28%
Improvement Value:$214,700
72%
Total Assessment$298,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,526+6.7%
2024$9,866+3.9%
2023$9,497+2.0%
2022$9,314+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3799, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1954