Skip to content

11 Marietta La

Trenton, NJ 08619

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2009

Property Information

Block1606
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,832
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
37%
Improvement Value:$144,900
63%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,105+6.7%
2024$7,597+1.2%
2023$7,505+1.9%
2022$7,367+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$133,333
DeedBook 4641, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1957