Skip to content

9 Peabody La

Trenton, NJ 08619

Built 1957

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Apr 28, 2016

Property Information

Block1606
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
38%
Improvement Value:$140,200
62%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,003+6.7%
2024$7,501+1.2%
2023$7,410+1.9%
2022$7,274+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 6248, Page 1428Recorded5/5/2016

Property Sale

SaleMulti
$131,000
DeedBook 2370, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1957