Skip to content

55 Collins RdTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block1609
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage989
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
45%
Improvement Value:$100,300
55%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,424+6.7%
2024$6,021+1.2%
2023$5,948+1.9%
2022$5,839+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft989DeedBook 6344, Page 297Recorded10/10/2018

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5988, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1950