Skip to content

59 Collins RdTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2013

Property Information

Block1609
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage989
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
43%
Improvement Value:$108,700
57%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,720+6.7%
2024$6,299+1.2%
2023$6,223+1.9%
2022$6,108+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 6012, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1950