Skip to content

32 Monroe DrTrenton, NJ 08619

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block1610
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,962
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,100
32%
Improvement Value:$180,900
68%
Total Assessment$267,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,409+6.7%
2024$8,819+1.2%
2023$8,712+1.9%
2022$8,552+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,962DeedBook 6574, Page 500Recorded11/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1960