Skip to content

21 Fogarty DrTrenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Nov 20, 2015

Property Information

Block1610
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage667
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
44%
Improvement Value:$104,300
56%
Total Assessment$186,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,565+6.7%
2024$6,153+1.2%
2023$6,079+1.9%
2022$5,967+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft667DeedBook 6235, Page 464Recorded12/3/2015

Property Sale

SaleMulti
$227,900
DeedBook 5194, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1951