Skip to content

34 Monroe DrTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Sep 15, 2014

Property Information

Block1610
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
32%
Improvement Value:$185,400
68%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,568+6.7%
2024$8,968+1.2%
2023$8,859+1.9%
2022$8,696+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,876DeedBook 6202, Page 1725Recorded9/23/2014

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4247, Page 142

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 2543, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1960