Skip to content

10 Collins RdTrenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$180,460
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block1603
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage638
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
43%
Improvement Value:$102,800
57%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,368+6.7%
2024$5,969+1.2%
2023$5,896+1.9%
2022$5,788+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,460

From:

To:

Sq Ft638DeedBook 6203, Page 1041Recorded10/2/2014

Property Sale

SaleMulti
$135,900
DeedBook 3958, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1951