Skip to content

41 Monroe DrTrenton, NJ 08619

Built 1957

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block1611
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,832
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,700
34%
Improvement Value:$161,000
66%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,658+6.7%
2024$8,115+1.2%
2023$8,017+1.9%
2022$7,870+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,832DeedBook 6517, Page 505Recorded3/13/2023

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,832DeedBook 6483, Page 641Recorded4/26/2022

Property Sale

SaleMulti
$302,500
DeedBook 6227, Page 1456

Property Sale

Sale
$302,500

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 6227, Page 1456Recorded9/3/2015

Property Built

Built

Year Built: 1957