Skip to content

11 Holt CrTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block1612
Lot123
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,009
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,700
50%
Improvement Value:$81,300
50%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,709-8.5%
2024$6,239+1.2%
2023$6,164+1.9%
2022$6,050+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$376,000
Sq Ft1,009DeedBook 6527, Page 1089Recorded7/5/2023

Property Sale

SaleMulti
$69,000
DeedBook 2264, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1952