Skip to content

120 Mcadoo AveTrenton, NJ 08619

Built 1949

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block1702
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,025
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
43%
Improvement Value:$101,000
57%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,192+6.7%
2024$5,803+1.2%
2023$5,733+1.9%
2022$5,628+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,025DeedBook 6557, Page 686Recorded5/22/2024

Property Sale

Sale
$350,125
Sq Ft1,025DeedBook 6530, Page 1209Recorded8/7/2023

Property Sale

Sale
$209,800

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 6199, Page 437Recorded8/5/2014

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 6187, Page 428Recorded1/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1949