Skip to content

21 Holt CrTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block1612
Lot128
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
40%
Improvement Value:$129,500
60%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,559+6.7%
2024$7,085+1.2%
2023$6,999+11.2%
2022$6,294+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,080DeedBook 6523, Page 1440Recorded5/22/2023

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,080DeedBook 6384, Page 1259Recorded10/18/2019

Property Sale

Sale
$219,900

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6246, Page 590Recorded4/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1952