Skip to content

40 Macon DrTrenton, NJ 08619

Built 1954

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 28, 2006

Property Information

Block1612
Lot191
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
41%
Improvement Value:$124,000
59%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,365+6.7%
2024$6,903+1.2%
2023$6,820+1.9%
2022$6,694+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 5442, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1954