Skip to content

37 Brighten DrTrenton, NJ 08619

Built 1948

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Jan 11, 2013

Property Information

Block1612
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1.5S CB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,700
32%
Improvement Value:$190,800
68%
Total Assessment$279,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,850+6.7%
2024$9,232+1.2%
2023$9,120+1.9%
2022$8,952+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$287,500
DeedBook 6163, Page 828

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 4433, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1948