Skip to content

3619 E State St

Trenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 13, 2013

Property Information

Block1686
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,200
27%
Improvement Value:$199,900
73%
Total Assessment$275,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,695+6.7%
2024$9,087+1.2%
2023$8,977+1.9%
2022$8,811+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 6172, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1955