Skip to content

97 Brighten DrTrenton, NJ 08619

Built 1961

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 30, 2009

Property Information

Block1612
Lot79
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,793
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
31%
Improvement Value:$191,000
69%
Total Assessment$278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,797+6.7%
2024$9,182+1.2%
2023$9,071+1.9%
2022$8,904+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 6006, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1961