Skip to content

148 N Hamilton Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1954

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block1676
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,790
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
33%
Improvement Value:$159,300
67%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,433+6.7%
2024$7,904+1.2%
2023$7,808+1.9%
2022$7,665+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,790DeedBook 6448, Page 1196Recorded7/15/2021

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft1,790DeedBook 6194, Page 1096Recorded6/6/2014

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 3997, Page 193

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 2131, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1954