Skip to content

Brookwood Rd(Block 1614 Lot 101)Trenton, NJ 08619

Built 1972
Apartment

Last Sale Price
$11,451,298
Last Sale Date
Dec 22, 2019

Property Information

Block1614
Lot101
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class10
Description2S B-128F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage15,360
Acreage8.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,920,000
24%
Improvement Value:$6,145,500
76%
Total Assessment$8,065,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$284,228+6.7%
2024$266,403+1.2%
2023$263,177+1.9%
2022$258,338+13.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$11,451,298
Sq Ft15,360DeedBook 6391, Page 1971Recorded12/30/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$11,125,000
DeedBook 5905, Page 81

Property Sale

SaleMulti
$3,978,490
DeedBook 2757, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1972